Чи існує законний спосіб закрити і не виплачувати кредит? Однозначної відповіді на це питання немає, тому що кожен кредитний спір індивідуальний. Найчастіше позичальники, з метою зупинити надмірні апетити кредитора, бажають визнати кредитний договір недійсним. Виходячи з досвіду, якщо займатися таким питанням самостійно, шанси на позитивний результат зводяться практично до нуля. Саме тому найкраща інвестиція в успіх справи – звернутися за допомогою до досвідченого юриста, який спеціалізується у даній області.
Основними важелями впливу кредиторів як і раніше залишаються договори застави та іпотеки. У спробі зберегти заставне майно, боржники готові виплачувати необґрунтовані відсотки і штрафи. Я допоможу вам грамотно проаналізувати ситуацію, що склалася, прорахувати ризики, закрити кредитний договір з мінімальними втратами і зберегти майно.
Єдине і головне правило в кредитному спорі із банком – не зволікати і своєчасно звертатися за юридичною допомогою.
Однією із вагомих підстав для визнання недійсним кредитного договору – коли умови договору є несправедливими по відношенню до позичальника, внаслідок чого порушено принцип добросовісності.
Які ще причини можуть стати ключовими при визнанні договору по кредиту недійсним:
- недотримання порядку та умов видачі позикових коштів;
- умови договору, які порушують закон “Про захист прав споживачів”;
- надання позичальнику неповної інформації про умови кредиту;
- встановлення плати за надання інформації по кредиту;
інші.
У судовій практиці України є чимало випадків визнання кредитних договорів недійсними повністю або частково. Якщо банк діяв нечесно або всупереч чинному законодавству, при цьому порушивши ваші права, грамотний адвокат зуміє аргументувати вашу позицію в суді, пославшись також на релевантну судову практику, що важливо в даній категорії справ.
Процедура видачі та необхідні умови для укладення кредитного договору:
- Банк зобов’язаний вручити позичальнику письмове повідомлення про умови кредитного договору. Важливо, щоб повідомлення ви отримали на руки і мали можливість з ним ознайомитися до того, як підпишете договір.
- У договорі має бути вказана не тільки реальна вартість кредиту ( «тіла кредиту»), а й реальна вартість супутніх послуг.
- У договорі повинен бути прописаний чіткий графік погашення тіла кредиту, а також графік нарахування відсотків і неустойки.
- Процентна ставка в договорі має бути вказана реальна. Якщо ставка не фіксована, в договорі повинні бути прописані умови її зміни.
Якщо документ не відповідає хоча б одному з цих пунктів, це дуже важливий доказ для побудови захисту в судовій справі.
Що стосується визнання кредитного договору нікчемним, то даний спосіб захисту прав не тотожний визнанню кредитного договору недійсним, оскільки нікчемним договір може бути визнаний тільки у виняткових випадках, наприклад, при недотриманні письмової форми договору, що рідкість для кредитних відносин в Україні.
Саме тому аналіз договору, умов появи боргу, а також підготовка процесуальних документів в суворій відповідності із законом, є найважливішим завданням юриста. Недосвідченій людині знайти недоліки в договорі і підготувати документи до суду часто не під силу.
Необхідно розуміти, що навіть при вдалому завершенні справи і визнанню кредитного договору недійсним повністю або частково, позичальник не звільняється від відповідальності повернути взяті кошти фінансовій організації. Позитивне рішення суду дає лише право боржнику не платити відсотки, пеню та інші платежі понад суму самого «тіла кредиту».
Таким чином, якщо договір визнаний недійсним, позичальник повертає суму кредиту, а кредитор (наприклад, банк) – ту суму з урахуванням відсотків і пені, яку вніс позичальник в рахунок погашення боргу.
Важливе завдання юриста – відстояти заставне майно, яке завжди в такому спорі знаходиться під загрозою. Причому діяти в даній ситуації потрібно оперативно, щоб не допустити дій кредитора, спрямованих на звернення стягнення на предмет застави (іпотеки).
Визнання кредитного договору недійсним в Україні – трудомісткий процес, який має безліч нюансів. Кредитний юрист допоможе вам в першу чергу:
- оцінити можливі ризики;
- оцінити перспективи визнання кредитних договорів недійсними;
- правильно скласти необхідну документацію;
- мінімізувати ризики втрати майна, яке перебуває у заставі.
Як уникнути судових суперечок з банками надалі? Звертатися за превентивною юридичною допомогою. Так, це повинно стати звичкою. Не секрет, що багато банків нав’язують далеко не найвигідніші умови кредитного договору, зашивають у договір приховані відсотки і непідйомні штрафні санкції.
Якщо укладаєте значний правочин із юридичною особою, завжди звертайтеся за консультацією до досвідченого юриста. Так ви зможете захистити себе від судових спорів та істотних матеріальних втрат у майбутньому.