Дозвіл на виїзд дитини за кордон – обов’язковий документ, за відсутності якого неповнолітній не може покинути Україну, якщо його не супроводжують батьки.
Проблемні ситуації трапляються після розлучення батьків, коли мати або батько разом з дитиною збираються змінити місце проживання або виїхати на тривалий період для роботи, навчання або на лікування. Якщо другий з батьків відмовляється йти на контакт, ситуація може здаватися безвихідною, однак варіанти вирішення є.
Я гарантую глибоке вивчення вашого питання, індивідуальний підхід і супровід на всіх етапах процесу, аж до винесення судового рішення.
Порядок виїзду неповнолітньої дитини за кордон закріплений законодавчо. До тих пір поки дитині не виповниться 16 років, він/вона може залишати межі країни тільки з дозволу обох батьків.
Обставини виїзду можуть бути різними і саме від них залежить складність процедури. Найпростіший випадок з мінімальною кількістю документів – якщо дитина їде з мамою і татом. Якщо неповнолітній перетинає кордон з одним із батьків або довіреною особою, то потрібно нотаріально завірений дозвіл на виїзд дитини.
Для цього батькам потрібно прийти до нотаріуса з паспортом, копією та оригіналом свідоцтва про народження.
Складнощі з закордонними подорожами закономірно наступають після розлучення батьків. Якщо ви в розлученні і збираєтеся переїжджати на постійне місце проживання в іншу країну, часто виїжджати за межі України на тривалий період (на роботу, навчання, лікування), багато подорожувати, у всіх цих випадках вам буде потрібно дозвіл екс-чоловіка/дружини і з великою ймовірністю – консультація юриста.
Дозвіл на виїзд дитини за кордон залежить від відносин між колишнім подружжям. Нерідко колишній чоловік або дружина перешкоджають виїзду. Вирішити таке питання можна тільки в судовому порядку за допомогою юриста.
Якщо ми говоримо про закордонну відпустку, то з недавнього часу, він не є проблемою. Якщо у вас є рішення суду про те, що дитина постійно проживає з вами, ви можете залишати з нею межі країни на термін до 1 місяця.
Для виїзду на більш тривалий період знадобиться дозвіл. Однак його необхідність можна оскаржити, якщо пред’явити суду докази, що батько чи мати не беруть участь в житті дитини і ухиляються від сплати аліментів.
Інші підстави для виїзду без дозволу одного з батьків на виїзд дитини за кордон:
- смерть одного з батьків;
- позбавлення батьківських прав;
- судове рішення про визнання одного з батьків зниклим безвісти;
- відсутність даних про батька у свідоцтві про народження.
Якщо ви плануєте їхати і у вас виникла конфліктна ситуація на цьому ґрунті, звертайтеся до юриста якомога швидше. Розгляд справи в першій інстанції – процес нешвидкий. Краще, щоб у вас було в запасі в середньому 9 місяців до від’їзду.